
Серамидите и кожната бариера – всичко, което трябва да знаем от д-р Даниела Делчева, дерматолог в DR-DENKOVA DERMATOLOGY
Какво представлява кожната бариера и защо е толкова важна?

Кожната бариера е сложна структура, която предпазва кожата от навлизането на патогени, физични и химични агенти от външната среда, а в същото време предотвратява загубата на вода и съответно дехидратацията на кожата. Физическата бариера представлява роговия слой на кожата. Той се състои от клетки без ядра, които са свързани помежду си със специфични клетъчни връзки. В кератиноцитите се продуцират липиди, които след това се отделят в междуклетъчното пространство. Така заедно с протеини се образуват полимерни структури. Липидите в епидермиса са серамиди, свободни мастни киселини и холестерол. Те предпазват кожата от загуба на вода отвън навътре и от навлизане на различни патогени и други физични и химични агенти отвън навътре, респективно играят важна роля за запазване целостта на кожата, за запазване на еластичността и здравината ѝ.
Какви може да са последствията ако имаме нарушаване на кожната бариера?
Кожната бариера може да бъде нарушена от редица фактори, както механични, така и химични. Такива са например почистването с груби материи като гъби и скрабове, прекомерно ниски или високи температури, почистващи агенти, алкохолни и киселинни разтвори. Това води до нарушаване целостта на кожната бариера, дава възможност за навлизане в дълбочина на патогенни микрооганизми, както и на увреждащи молекули. От своя страна това води до развитието на бактериални инфекции, нарушаване на по-дълбоките слоеве на кожата, нарушаване на метаболизма. Друга последица от нарушената кожна бариера е развитието на заболявания – дерматити.
Споменахте различните видове компоненти на кожната бариера, като серамидите са едни от основните. Може ли да ни разясните по-подробно за тях – какво представляват, какви видове има? Каква е ролята им при поддържане на здравето на кожата?

Серамидите са хетерогенна група липиди, които се съдържат основно в роговите клетки (кератиноцитите). Те, заедно с холестерола и свободните мастни киселини в кожата, изграждат непрекъснат липиден слой, който регулира пропускливостта на кожата. Съществуват 7 типа серамиди според тяхната химична структура. Тяхната основна роля е намаляването на трансепидермалната загуба на вода.
При кои случаи се наблюдава намаляване на нивата на серамидите в кожата? Има ли заболявания или състояния на кожата, при които е доказано намаляването им?
Намаляването на липидите в кожата е естествен процес – с напредване на възрастта намалява синтезът им. Последица от това е сухотата на кожата. Основна проява на сухотата на кожата е появата на сквами (люспи) и съответно залющването на кожата. Сърбежът е субективен симптом. Задълбочаването на състоянието благоприятства появата на възпалителни процеси. Такива са екземата (дерматитът) – плаки от залющена кожа върху еритемна (зачервена) основа (възпаление), придружени от сърбеж. При по-възрастни индивиди кожата е по-суха, отколкото при по-млади. Затова трябва да се полагат грижи да се поддържа тяхното ниво в кожата и съответно предотратяване на по-нататъшни възпалителни процеси.
Има ли различни типове серамиди?
Има 7 типа серамиди, които участват в изграждането на кожната бариера. Основните са 1, 3 и 6-II.
За кои типове кожа са подходящи?
Използването на продукти, съдържащи серамиди, са подходящи за всеки тип кожа, тъй като те поддържат нивата на хидратация в кожата, като не позволяват загубата на вода през нея.
Как стои въпроса с изчерпването на серамидите? Възможно ли е и при какви обстоятелства?
Серамидите се изчерпват както при естетвеното забавяне на метаболизма на организма (намаляване и забавяне на процесите на синтез с възрастта), така и при регулярни агресивни външни въздействия, например миене с гореща или студена вода, използване на дезинфектанти и други химични агенти.
Как може да се предпазим от загубата на серамиди? Какво трябва да правим или да не правим, за да поддържаме баланса на кожната бариера?

С възрастта серамидите в кожата намаляват. Други фактори за тяхната загуба са използването на агресивни измивни препарати, препарати с абразивни частици, гъби, дезинфектанти, химични агенти, прекомерно ниски или високи температури както на въздужа така и на водата. Използването на продукти, съдържащи серамиди, спомага за намаляване на тяхната загуба от кожата. Поддържането на техния баланс е важно за недопускане на състояния като сухота и възпаление на кожата.